5 miast na weekend, w których nie będziesz się nudził
Jeśli twoją pasją jest zwiedzanie Europy, prawdopodobnie widziałeś już wszystko. Tym razem chcemy ci zaproponować, abyś spojrzał na Europę Wschodnią z nowej perspektywy i wyszedł poza konwencjonalne zwiedzanie.
Budapeszt – impreza w łaźniach
Wybierasz się do Budapesztu? Zatem nie możesz pominąć wizyty w słynnych kąpieliskach termalnych. Ich niezwykła historia sięga czasów sprzed tysięcy lat. Już w I w. n.e. Celtowie osiedlili się nad brzegami Dunaju, zakładając osadę Ak-Ink, co oznacza dosłownie "obfite w wodę". Wiek później w to miejsce przybyli Rzymianie i przekształcili osadę w "Aquincum" - pełne przepychu miasto z łaźniami, które były miejscem regeneracji dla legionów.
Dzisiaj jednym z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych kompleksów w Budapeszcie są Łaźnie Gellerta. Kompleks odwiedzany jest zarówno przez ludzi szukających ukojenia, jak i turystów spragnionych architektonicznego piękna. Łaźnie Gellerta to prawdziwa perła architektury secesyjnej – imponujących rozmiarów baseny znajdują się w budynku, którego gmach, będący idealnym przykładem architektury Art Nouveau, zapiera dech w piersiach. Zanurzenie się w ciepłej wodzie w otoczeniu płytek układających się w piękną mozaikę, bogato zdobionych kolumn i balkonów sprawi, że trudno będzie opuścić to miejsce. Kompleks składa się z 18 basenów, 10 saun i kabin parowych. Na miejscu do dyspozycji gości są również zabiegi kosmetyczne oraz masaże.
Ciekawostka! Już od stu lat na murach łaźni pojawiają się tabliczki zaświadczające o kolejnych przypadkach niezwykłych uzdrowień. Również współcześnie węgierscy lekarze przepisują na receptę wyjazdy do spa. Wierzą, że regularne zażywanie kąpieli w basenach termalnych ma moc leczenia chorób przewlekłych.

Moskiewski balet. A miało być kameralnie!
Rosyjski teatr rozpoczął działalność jako prywatna scena prokuratora z Moskwy, księcia Urusowa. W 1776 r. caryca Katarzyna II podpisała dekret, pozwalający księciu na organizowanie w mieście przedstawień. Nikt nie sądził, że z powodu popularności balet wkrótce opuści granice kraju.
Moskwa – wieczór w Teatrze Bolszoj
Słyszałeś zapewne o wymagających niesamowitej dyscypliny treningach, jakim poddawane są młode dziewczynki, które zdecydowały się poświęcić swoje życie sztuce tanecznej? Rosja słynie ze spektakularnych przedstawień baletowych, z których "Dziadek do orzechów" czy "Jezioro Łabędzie" rozsławiły moskiewski balet na całym świecie. Jeśli przebywasz w Moskwie, nie możesz nie odwiedzić Teatru Bolszoj. Niezwykła wirtuozeria oraz gracja artystek przecząca sile grawitacji, stoją na poziomie, który udowadnia, jak trudnej i wymagającej pracy muszą się poddawać baletnice każdego dnia.
Przedstawienia cieszą się ogromną popularnością, a bilety wyprzedają się w tak szybkim tempie, że kierownictwo czołowej operowo-baletowej sceny Rosji zdecydowało się, wzorem The Metropolitan Opera, na transmitowanie spektakli w kinach całej Europy. To jednak ma się nijak do zobaczenia słynnego baletu na żywo. Pamiętaj żeby zarezerwować bilet z dużym wyprzedzeniem.
Odessa – popływaj w wodach Morza Czarnego i odwiedź nietypowe muzeum
Jeśli ukraińskie plaże, to tylko Odessa. Dwustuletnie miasto jest znanym wakacyjnym kurortem leżącym nad Morzem Czarnym. Plaże: Lanzheron, Vidrada i Kaleton są najbardziej cenionymi miejscami wypoczynku z wysoko rozwiniętym zapleczem gastronomiczno-rozrywkowym. Wybierane są nie tylko przez rodziny z dziećmi czy młodych ludzi, ale też miłośników sportów wodnych. Przy dobrych wiatrach będziesz mógł spróbować swych sił w windsurfingu.
A kiedy już się ściemni, wybierz się na ulicę Deribasowską. Nietypowa nazwa deptaka wzięła swój początek od nazwiska hiszpańskiego artysty, Jose de Ribasa. To jemu caryca Katarzyna Wielka powierzyła misję zbudowania miasta. Ulica Deribasowska to najbardziej reprezentacyjne miejsce nad Morzem Czarnym na całej Ukrainie, a gorące życie zaczyna się tuż po zmierzchu. Znajdziesz tu dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz oraz słynną knajpkę Kompot, która (podobno) serwuje najlepsze pierogi w Odessie. Uliczni artyści nie pozwolą ci się nudzić i sprawią, że przeniesiesz się w czasy Sojuza. A wszystko to w wizualnej oprawie bajecznie kolorowych świateł, w których deptak skąpany jest przez cały sezon.
Sprawdź oferty hoteli w Europie

Budapeszt
W 1934 r. Budapeszt został okrzyknięty Spa City i nie ma w tym przypadku. 70 milionów litrów ciepłej wody wypływa codziennie z 118 naturalnych źródeł termalnych i rozgrzewa setki turystów spragnionych głębokiego relaksu.

Moskwa
"Jezioro Łabędzie" to utwór skomponowany przez Piotra Czajkowskiego w 1876 r. i od lat jest najchętniej oglądanym widowiskiem na świecie. Temat spektaklu pojawił się w popularnych filmach, takich jak "Billy Elliot" czy "Czarny Łabędź".

Odessa
Arkadia to najbardziej oblegane miejsce turystyczne w Odessie. Bez problemu znajdziesz tu bazę gastronomiczno-imprezową z dostępem do morza, więc nie będziesz się nudził. Nie bez powodu Odessa nazywana jest Ibizą Europy Wschodniej.

Toruń
Piernik jest cukierniczym wyrobem znanym w większości krajów Europy. W języku angielskim oznacza "chleb imbirowy". To, co jednak różni ciastka toruńskie od ciastek w pozostałych krajach, to czas serwowania. W Polsce są dostępne przez cały rok, w innych krajach podczas świąt Bożego Narodzenia.

Wilno
Rower ci się znudził? Czas na hulajnogę. Wileńscy przewodnicy zachęcają do skorzystania z tej formy zwiedzania miasta. Kickbike pozwoli ci szybko się przemieszczać, nie męczy, a przy tym sprawia dużo radości niezależnie od wieku.
Wilno – hulajnoga i zdjęcia w Muzeum Iluzji
Zwiedzanie zabytków nie musi być nudne. Biura podroży w Wilnie robią wszystko, by przyciągnąć osoby szukające nietypowych form turystyki. Czy wiesz co to jest kickbike? To forma hulajnogi na której przemierzysz słynny wileński szlak zabytkowy - zamek Giedymina, parlament, a także dawny budynek KGB. Wraz z przewodnikiem udasz się również na przejażdżkę wzdłuż rzeki Neris, gdzie będziesz mógł podziwiać panoramę malowniczego miasta.
Ale to nie koniec atrakcji. Muzeum Iluzji to nowa propozycja dla odwiedzających Wilno, którzy szukają przede wszystkim zabawy. Znajdziesz tu salę, w której można malować światłem przy użyciu latarek, pokój Amesa, czyli odwrócone do góry nogami pomieszczenia oraz bardzo nietypową salę z lustrami. Zdjęcia zrobione w Muzeum Iluzji z pewnością zaskoczą wszystkich. Fotki będą przeczyć podstawowym zasadom fizyki, a przyjaciele będą mieli nie lada zagadkę do rozwiązania.
Na deser polecamy Park Bernardynów. Ten niezwykły ogród jest pełen placów zabaw dla dzieci, karuzeli, stołów do gry w szachy, setek kwiatów oraz ogromnej biblioteki na świeżym powietrzu, w której znajdziesz książki także po polsku. Ciekawą atrakcją jest śpiewająca fontanna, która "daje" kilka występów na godzinę, a jej przedstawienia wspomaga wizualnie porywająca gra świateł. Tego nie można przegapić!

Przypadek matką wynalazków?
Charakterystyczny aromat i korzenny smak piernika zawdzięczamy przypadkowi. Legenda głosi, że jeden z uczniów piekarza dodał przez nieuwagę do wyrabianego ciasta przyprawy korzenne. Dziś jesteśmy mu za to wdzięczni!
Toruń - słynne pierniki i Mikołaj Kopernik
Planujesz spędzić weekend w Toruniu? W takim razie musisz odwiedzić Żywe Muzeum Piernika. Na miejscu będziesz mógł przenieść się w czasy średniowiecza, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznasz tajemnicze rytuały związane z wypiekami. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Ponadto będziesz mógł samodzielnie ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez piernikowych artystów.
A gdy już napełnisz brzuch korzennymi smakołykami, udaj się do planetarium. Współczesna technologia sprawi, że zobaczysz konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, a także fazy Księżyca i jego zaćmienia. Wszystkie zjawiska występujące na niebie zobaczysz z perspektywy wygodnego fotela. Opowieść poprowadzi narrator, a całość dopełni inspirująca muzyka.