Kreatywność w opowieści. Trendy w aranżacji hotelowych wnętrz
Hotel dawno przestał być jedynie miejscem noclegowym. Dziś klienci oczekują elementu zaskoczenia, unikalności, efektu WOW. Chcą, by miejsce ich zaciekawiło, "opowiedziało" intrygującą historię. Tylko pod takie adresy chcą wracać, tylko takie opowieści przechowują w pamięci.
Od zarania dziejów ludzie snują historie. Dobra opowieść żyje własnym życiem, wartko płynie z ust do ust, stając się ponadczasową. Dobra historia zaraża pozytywną energią, inspiruje. Jak mówiła Olga Tokarczuk podczas wykładu noblowskiego: _Świat jest stworzony ze słów. To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma więc olbrzymie znacznie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera._
Siłę opowieści wykorzystuje się w biznesie, a od pewnego czasu również w architekturze. Nowoczesny storytelling ma zaciekawić odbiorcę, wywołać pozytywne emocje i przywiązać go do marki.
Projekty z przesłaniem
Przekaz, kontekst, historia – to słowa klucze, gdy mówimy o najnowszych trendach w aranżacji hotelowych wnętrz. Motyw przewodni, który powinien wyróżniać dane miejsce na tle innych. Właśnie to pozwala zbudować wartość dodaną, uzyskać głębię, nadać wnętrzu duszę.
W snuciu opowieści trzeba być odważnym i nie bać się eksperymentów. Warto łączyć style, stare z nowym, odważnie zestawiać kolory i wykorzystywać oryginalne wzornictwo wysokiej klasy. Goście docenią dobry pomysł i zabawę formą. Lubią, gdy puszcza się do nich oko. Co więcej, już przekraczając próg hotelu, liczą na to, że miejsce ich zaskoczy, zaciekawi.
ibis Styles Lublin
Detale wykorzystane w aranżacji wnętrz hotelu ibis Styles na Starym Mieście w Lublinie nawiązują do poszczególnych opowieści, miejskich legend.
ibis Styles Grudziądz
Niepowtarzalną atmosferę hotelu w Grudziądzu tworzy dobry humor, design i odwołanie do czasów średniowiecza, a konkretnie do czasów turniejów rycerskich, hucznych biesiad na zamkach i romantycznych ballad.
ibis Styles Tomaszów Lubelski
Wnętrza hotelu ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim nawiązują do kresowego charakteru miasta, położonego na skraju Puszczy Solskiej. Warto zobaczyć unikalne przełomy rzeczne, które wyglądają jak szeregi niewielkich wodospadów, potocznie określanych jako "szumy" bądź "szypoty".
ibis Styles Kraków Santorini
ibis Styles Kraków Santorini zabiera swoich gości do tajemniczego ogrodu. Wnętrza pełne roślin są doskonałym wstępem do dłuższego spaceru po zielonej okolicy. W pobliżu znajduje się m.in. Zalew Nowohucki wraz z otaczającym go parkiem.
ibis Styles Białystok
W ibis Styles w Białymstoku można poczuć się jak w Puszczy Białowieskiej czy Biebrzańskim Parku Narodowym. Ptaki towarzyszą nam od wejścia, prowadzą przez wszystkie korytarze, by na koniec powiedzieć nam w pokoju "dzień dobry" i to w najróżniejszych językach.
ibis Styles Warszawa Centrum
Czas spędzony w ibis Styles Warszawa Centrum nieodmiennie kojarzy się z beztroskimi chwilami spędzonymi nad rzeką. Gdzieś w Polsce, może nad Wisłą, w latach 50. XX w.
Warto przy tym pamiętać i o kilku regułach. Ważne, by przy projektowaniu wnętrza stworzyć prosty, funkcjonalny i przestrzenny układ z jasnym podziałem na strefy. Wnętrze powinno też mieć przemyślaną, spójną koncepcję. Klasyka, proste, geometryczne formy i uniwersalne rozwiązania są ponadczasowe i sprawdzają się w każdych warunkach. Podobnie jak jasne i neutralne barwy, choć najlepiej w połączeniu z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Warto zadbać o detale.
Kreatywność, nieszablonowe podejście do pewnych rozwiązań, wyjście poza schematy oraz intrygujący koncept, oddający indywidualny charakter miejsca, pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji i zbudować z gościem trwałą relację. Do takich miejsc chętnie wracamy.

ibis Styles na Starym Mieście w Lublinie
został wyróżniony w międzynarodowym plebiscycie A’Design Award i Competition, jednym z wiodących na świecie konkursów designerskich. Projekt pracowni architektonicznej Tremend zdobył wyróżnienie Silver w kategorii Interior Space and Exhibition.
Lokalny kontekst
Podstawą do stworzenia ciekawej narracji są wątki lokalne, tzw. local touch. Wiedzą o tym w hotelach ibis Styles, należących do ALL - Accor Live Limitless. Ich unikalne wnętrza łączą oryginalny design z lokalną historią i tradycją.
Poznawanie Lublina na przykład zaczynamy od lokalnych przekazów. Bo to właśnie najsłynniejsze miejskie legendy są motywem przewodnim aranżacji wnętrz hotelu ibis Styles, położonego w pobliżu Starego Miasta . Hotelowa przestrzeń podzielona jest na strefy i każda przedstawia inną historię. Przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, krok po kroku odkrywamy skrywane przez miasto sekrety. Historię o proroczym śnie Leszka Czarnego, herbie, pięknej Złotniczance, a także opowieści o linie, tajemniczym skarbie i Czarciej Łapie.
Z kolei ibis Styles w Grudziądzu , wykorzystując nowoczesny design, nawiązuje do największych atutów miasta: historycznej architektury, średniowiecznych tradycji i baśniowego klimatu. Motywem przewodnim jest kultura rycerska, niejednokrotnie traktowana z przymrużeniem oka. W klimat średniowiecza wprowadzają nas detale: recepcyjna lada w deseń przywodzący na myśl kolczugę, zasłony w lobby przypominające barwne proporce i współcześni komiksowi rycerze patrzący na nas ze ścian. Długie drewniane stoły i żyrandole w restauracji nawiązują do klimatu zamkowej sali biesiadnej. A w strefie gastronomicznej i pokojach znajdziemy wnęki przypominające zabytkowe, miejskie spichlerze ze spadzistymi dachami i elementami dekoracyjnymi.

ibis Styles w Grudziądzu
Nagrody doczekały się także wnętrza ibis Styles w Grudziądzu, również zaprojektowane przez pracownię Tremend. Realizacja zdobyła wyróżnienie na European Property Awards. Nagroda w tym konkursie nazywana jest "Oscarem branży nieruchomości".
Na łonie natury
Niepowtarzalną estetykę tworzą też odwołania do otaczającej przyrody. Tak jak w Tomaszowie Lubelskim. Tamtejszy nowo otwarty (na początku czerwca 2020) ibis Styles nawiązuje do – znajdującej się w pobliżu – Puszczy Solskiej oraz pięknych i wciąż niezadeptanych przez turystów terenów Roztocza. Hotelowe lobby przypomina leśniczówkę, w której można usiąść z książką przy kominku, a do pokoi idzie się wzdłuż potoku. Tak prowadzi gości nadruk na hotelowej wykładzinie. Na podłogach w pokojach znajdziemy cienie gałęzi, a na poduszkach wzór nawiązujący do słynnego miodnika z Roztocza. W hotelowych wnętrzach dominują naturalne kolory, m.in. zielenie, błękity i brązy. Każde piętro ma własną barwę, nawiązującą do poszczególnych pór roku. Aranżację dopełniają detale: stoliki kawowe wykonane z pni drzew, lampki w kształcie szyszek i elementy z kamienia.
Do róż i powieści "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson nawiązują wnętrza hotelu ibis Styles Kraków Santorini , położonego w pobliżu Alei Róż w Krakowie. Klimat tworzy ciekawe połączenie motywów kwiatowych i roślinnych oraz nowoczesnych, geometrycznych kształtów. Do tego turkusowy odcień wnętrz, liczne klucze oraz grafiki z ptakami w klatkach oraz drzwi zamykane na ozdobne kłódki.
Z kolei wnętrza ibis Styles w Białymstoku nawiązują do największego skarbu Podlasia: licznych parków narodowych, w których występuje mnóstwo gatunków ptaków. I ptaki rzeczywiście rządzą tym hotelem. Witają nas już od progu, siedzą na ramach obrazów i fotografii, które mijamy, a także na półce z książkami, zachęcając do lektury. Prowadzą nas też na piętro, wskazują numery pokoi, a nawet chowają się w budkach w hotelowej restauracji. W tych wnętrzach króluje minimalizm. Dużo tu drewna oraz naturalnych, inspirowanych naturą form. Możemy zrelaksować się w fotelach w kształcie liści, nad barem wiszą lampy przypominające konary drzew. Dominują barwy występujące w przyrodzie: zieleń w najróżniejszych odcieniach, brązy, beże, szarości, a także czerń i biel.
I jeszcze jeden przykład, mocno oddziałujący na wyobraźnię – ibis Styles Warszawa Centrum
, czyli relaks nad rzeką. O czasie spędzanym na przykład nad Wisłą przypominają nam recepcja w kształcie skały, bar na rzece i kawiarnia o wystroju piknikowym. W pokojach, stylizowanych na barwne namioty, znajdziemy sprzęt biwakowy i pływacki: kajaki, koła ratunkowe, mierniki wody czy wiosła. W holu można podziwiać murale autorstwa Justyny Frąckiewicz (grafiki artystki znajdziemy też w pokojach) oraz neony. Całość utrzymana jest w odważnych kolorach i stylistyce lat 50. XX w.
W każdym z tych unikalnych hoteli zaczyna się podróż po danym mieście czy regionie. Ruszamy?